Domů Interiér Obývací pokoje Stojanové lampy

Stojanové lampy

Univerzální svítidla s velkým designovým potenciálem jsou právě stojanové lampy. Svou vizuální stránkou rozhodují, zda z vybraného interiéru udělají jednotný celek nebo se stanou jeho nepřehlédnutelným prvkem.

I když většinou jde o doplňkový typ osvětlení , účel je stejně důležitý. Chcete si posvítit na večerní čtení časopisů či knihy , zpříjemnit atmosféru nebo pouze oživit dané prostory ? Od odpovědí na uvedené otázky se odvíjí i další, a to jaké výrazné má být svítidlo.

 

Stojanové lampy do obýváku jsou zejména záležitostí designu

Osvětlení v obývacím pokoji vyžaduje několik různých druhů svítidel . Kromě centrálního svítidla, které většinou představují lustry, je doplněno o bodová světla, náladové osvětlení v podobě dekoračních stolních lamp na komodě či konzolovém stolku, LED pásů na nábytku a, v neposlední řadě, ve variantě stojanových lamp.

Tie (nejen) v rámci obývacího pokoje vybírejte podle převládajícího charakteru místnosti, podle jejího celkových rozměrů , dále v závislosti na výšce stropu a od způsobu osvětlování (dolní světlo, horní, jejich kombinace). Samozřejmě, i materiál a barevné provedení mají k volbě co říct …

Pokud je vaše obývací pokoj kompletně zařízená, no vy stále máte pocit, že jí chybí jakýsi šmrnc, zkuste sáhnout po stojanových lampách . Nemusejí právě způsobit rozruch, dokáží se také výborně přizpůsobit av obou případech vykouzlit útulnější interiér .

Stojanové lampy papírové, textilní, proutěné či skleněné?

Podle mnoha designérů jsou ideálním místem na stojanové lampy právě rohy, díky kterým se i tmavé kouty změní na atraktivní součást interiéru. Základem takového „oživení“ je samotné stínítko lampy . Tvoří duši svítidla a ve správné kombinaci materiálů vytváří nezaměnitelný design.

Právě materiály se postarají o různou světelnou propustnost. Způsob nasvětlování je díky nim také různorodý. Závisí také na tvaru stínítek, které jsou jakýmsi „světelným směrovačem“. Mohou tak osvětlit i větší část místnosti nebo pouze místo pod lampou. Stojanové svítidla tak umísťujte i podle uvedených kritérií.

Stojanové lampy se stmívačem pro správné navození atmosféry

Některé typy stojanových svítidel mají konstrukci, jejíž součástí je více než jeden světelný zdroj . Takový „řada světel“ je často variabilní a umožňuje variabilní nasměrování podle požadavků. Jednotlivé světelné prvky se zároveň dají ovládat individuálně, a tak nemusí svítit všechny najednou.

Jelikož regulace intenzity je vhodná zejména v obývacím pokoji, s příslušenstvím v podobě stmívače můžete vytvořit příjemné přítmí při sledování televize či jemně tlumené osvětlení v případě relaxační nebo intimní atmosféry.

 

Moderní stojanové lampy vybírejte nadčasově

Tzv. světelné vrstvení by mělo být nezbytností zařízení. Proto se doporučuje použití více než jednoho světelného zdroje v rámci jednotlivých místností. Pokud máte rádi dokonale harmonické sladění, sáhnout můžete například po „svítidlových soupravách“.

Někteří výrobci vás totiž potěší sériovým kompletem stropního svítidla či lustru, nástěnného i stojanového svítidla . Dřevo, nerez, mosaz, mramor, sklo, bambus , jakož i další materiály, v kombinaci rozmanitých stylových provedení jsou zárukou, že budou naplněny všechna očekávání.

Stojanové lampy v industriálním stylu patří mezi oblíbené moderní svítidla a často doplňují i interiér laděný v jiném duchu, právě jako solitérní kousek. Důležité je myslet na to, ať jde o kterékoliv stylové zařazení, aby nepůsobily nemotorně a  v případě potřeby byly flexibilní, a tedy výškově přizpůsobitelné díky nastavitelnému ramenu.

Dřevěné stojanové lampy nepředstavují pouze klasiku

Přirozený vzhled je doménou dřeva, ale ne vždy to platí v rámci určitých stylů. Rustikální vyžaduje zdobnost a ornamentálnost, moderní zase čisté linie. Zajímavým dekoračním prvkem jsou i stojanové lampy ze dřeva, jejichž konstrukce je inspirována přírodou . Tvořit ji tak může kmen, větve a podobně.

Jelikož není potřeba žádné fixní upevnění, můžete s nimi manipulovat v rámci obytných prostor. To je nepochybně výhoda, i když je pravdou, že největší uplatnění najdou stojanové lampy v obývacím pokoji nebo v koutku, který slouží jako čtenářská zóna .

Dodejte obýváku hloubku vhodným osvětlením. Nezapomínejte však, že velké stojanové lampy, které často sahají i do poloviny místnosti, kvůli obloukovému ramenu, se ne vždy hodí i do malých bytů. Vsaďte na jistotu a zvolte typ svítidel, který splní svůj účel do puntíku.

Designové stojanové lampy vytvoří akcent

Výběr stojanové lampy byste měli podmínit stylu místnosti a přizpůsobit existujícímu nábytku a  celkovému zařízení . To je první z možností, kdy se svítilna sladí se zbytkem interiéru. Máte však i druhou možnost, a to, že ze stojanové osvětlení změníte na výrazný designový doplněka vytvoříte tak dramatický akcent.

Takovým typem jsou například ikonické kousky od různých návrhářů, například z dílny skandinávských architektů a designérů. Za zmínku stojí například velká stojanová lampa od Švédky Greta Grossmann , která v různých barevných obměnách „osvěcuje“ i dnešní domácnosti.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář