Domů Interiér Koupelny Jak vybrat koupelnové svítidla

Jak vybrat koupelnové svítidla

V žádné jiné místnosti není bezpečnost osvětlení tak důležitá jako právě v koupelně. Výběr totiž podmiňuje zvýšená vlhkost a možný kontakt s vodou. Dalším atributem správné volby je také tzv. zónové dělení prostoru , jehož odrazovým můstkem je okolí sanity a armatur.

Ačkoliv koupelnové svítidla podřizujete množství faktorů, design zaostávat nemusí. Bodová svítidla, stropní lampy, osvětlení zrcadla, světelný strop apod. – to vše si můžete dopřát ve stylovém provedení , v moderní i rustikální podobě.

Koupelnová svítidla vybírejte podle IP kódu

„Ingress Protection“, a tedy IP kód, udává stupeň ochrany u konkrétního produktu. V podstatě jde o  ukazatel voděodolnosti . Tvoří ho dvě čísla, přičemž první udává míru ochrany před nebezpečím dotyku, před prachem či pevným částicím. Druhé zase ochranu před vniknutím vody.

Platí rovnice, pokud je hodnota IP vyšší, tak stoupá i odolnost a bezpečnost . Stejně platí, že čím je vzdálenost od světelného zdroje menší, tím větší nároky jsou kladeny na svítilnu. IP 68 je maximum, které mohou svítidla dosáhnout. Pokud je na obalu uvedeno toto číslo, nemusíte se bát ani ponoření do vody.

Koupelnové zóny určují druh svítidel

IP kód přímo souvisí s konkrétními zónami v koupelně , které můžeme kategorizovat do čtyř skupin. V zóně č.1 dochází k bezprostřednímu kontaktu s vodou (například vnitřní osvětlení vany), a proto vyžaduje zmíněnou maximální hodnotu krytí.

Zóna č. 2 patří nejbližšímu okolí vany (stěnám, které ji obklopují po hranici její šířky a délky). I proto se doporučuje použít svítidlo s vyšším indexem IP, například IP 65. Zóna č. 3 zahrnuje prostor vzdálen cca 60 cm od sprchového koutu, vany či umyvadla. IP 44 je v tomto případě minimum.

Poslední zónu č.4 představuje zbylou část místnosti, ve které nemusíte velmi přihlížet na IP označení. Mnozí se však s tímto tvrzením neztotožňují a doporučují zvolit alespoň IP 21, které poskytuje ochranu proti vodním kapkám a skropení vodou.

LED osvětlení do koupelny

Nízká spotřeba a dlouhá životnost jsou vlastnosti, díky kterým je tento typ osvětlení v bytech i domech stále žádaný. Plusem je nepochybně i výhoda samotného umisťování LED žárovek. Nenápadnost v podhledu, efektnost ve skříňce či přímo v zrcadle vytváří i atraktivní vizuál.

Zajímavým řešením jsou například světelné stropy . Problémem není ani jejich zhotovení na míru. Atypický tvar a jakýkoliv rozměr může být i vaším požadavkem. Samotná realizace spočívá buď v integrovaném osazení , nebo ve způsobu tzv. přisazená stropu .

Do koupelny zvolte teplé bílé světlo . Aby „barvy v zrcadle“ byly hodnověrné, řiďte se indexem CRI. Ten by měl dosahovat minimální hodnotu CRI 80. Čím větší číslo, tím větší kvalita, ale zároveň slabší světlo, protože má méně lumenů.

Koupelnová svítidla nad zrcadlo nebo vedle zrcadla?

S úpravou vizáže úzce souvisí výběr zrcadla a jeho správné osvětlení . Nevhodná intenzita a barva světla, oslnění či stínění totiž mohou způsobit nežádoucí výsledek zevnějšku. Jeho opak dosáhnete namontováním lamp po bočních stranách zrcadla . To je základ pro předcházení jmenovaných „neduhů“.

Pravdou však je, že pokud jste vlastníkem rozměrnějšího kousku odrazové plochy, doporučuje se použít také umístění jednoho svítidla nad ním. Za zmínku stojí i integrované osvětlení zrcadel , které nabízí kvalitu v osvětlení, ale zároveň je cenově náročnější. Pokud zůstáváte při standardním typu „zrcadlových svítidel“, poohlédněte se po opálovém skle (zaručí rovnoměrný rozptyl).

 

Bodové koupelnové svítidla

Tento typ osvětlení nemůžeme označit jako trend, ale stále má své příznivce a těší se oblíbenosti iv novostavbách. Jeho využití má opodstatnění iv koupelně. Mnozí ho používají jako náhradu za centrální stropní svítidlo . Jeho výhodou nejsou jen „čistý vzhled“ a estetičnost.

Díky variabilnosti jej můžete umístit do stropu v menším i větším počtu, v libovolné kombinaci, klidně i nerovnoměrně. Posvítí i na méně viditelných místech či ve výklencích. Čím více bodovek , tím menší stínění.

Koupelnová svítidla nástěnné

Slouží jako doplňkové osvětlení , které je běžně asistentem při líčení či holení. V rámci této funkce totiž běžně nabízejí optimální světlo právě zrcadlu . Aby šlo opravdu o výkonnost, v úvahu je třeba vzít i tmavost či světlost obkladů stěn.

Tzv. relaxační nebo náladové svítidla zde mají také své místo. Pokud si chcete dopřát horkou lázeň, intenzivní světlo vás nepotěší. Podsvícení koupelnového nábytku, ale i LED pásy po obvodu zrcadla přinesou požadovanou atmosféru.

 

Koupelnová svítidla stropní

Centrální osvětlení má v daném prostoru několik možností. Klasikou jsou stropní lampy a zmiňované bodová svítidla . V případě vysokých stropů klidně vsaďte i na lustry (spíše neobvyklé řešení). Každopádně je výběr rozptýleného světla správným krokem světelného zařízení.

Vyhnout se tak nemusíte ani stropním světlíkem , které se navíc zaslouží o zajímavý design. Kompaktním zářivkám obvykle trvá rozsvícení déle, proto se o praktičnosti v rámci koupelny nedá velmi mluvit. Okamžité dodání světla je doménou halogenových žárovek nebo LED žárovek.

Kde nakoupit?

Koupelna je místností, ve které se setkává několik druhů svítidel. V eshopech 4home , feim , najlampy  zda bonami máte možnost vybrat si ze širokého sortimentu stropních, nástěnných i zrcadlových lamp, které prostě sladíte i se zbytkem daného interiéru.

Osvětlení tvoří neodmyslitelnou součást našeho života . To však neznamená, že stačí koupit jakoukoliv žárovku či lampu. Dbejte na bezpečnost, kombinujte ji s designem a dosáhněte tak výsledek, který vás oslní, ale tentokrát v tom pozitivním pojetí.

Žádné komentáře

Napsat komentář