Domů Interiér Koupelny Vana nebo sprchový kout

Vana nebo sprchový kout

Jako děti jsme z ní nechtěli vylézt. Uspořádali jsme vodní bitvy se sourozenci, posílaly parníky nebo kachničky na dalekou pouť. Dnes se v ní koupi naše děti, případně zde propláchneme prádlo a dost. Na sprchování před vanou upřednostníme sprchový kout. I když občas trochu lenošení nebo romantiky s bublinkami ve vaně není na škodu.

Ovšem luxus v podobě sprchového koutu i vany v jedné koupelně si může dovolit jen málo kdo. Pokud bydlíte v rodinném domku, pak není problém mít více koupelen a zařídit si je po svém, tj. v jedné mít vanu av druhé kout. Ale co když bydlíte v malém panelovém bytě s jednou koupelnou? Čemu dát přednost?

VÝHODY KOUPÁNÍ VE VANĚ

Vana sice zabírá více místa ve vaší malé panelákové koupelně, ale o to více je prostoru k lenošení. V koutě si prostě nelehnete ani nepřidáte koupelnovou pěnu, abyste pohráli s bublinkami. Na druhou stranu vana má celou řadu výhod.

Nejvíce ji oceníte s malými dětmi. Pohodlně jejich vykoupete, a to i několik zároveň. Doporučujeme si pořídit protiskluzovou podložku s přísavkami do vany i předložku na zem koupelny. Snížíte tak riziko uklouznutí ve vodě či na mokré podlaze.

V neposlední řadě se vana hodí pro rychlé propláchnutí prádla, kterou nejde prát v pračce nebo pouští barvu. V koutě by se vám pralo těžko. Máme pro vás i jeden tip, jak zahnat obavy ze obarvené prádla. V drogeriích jsou běžně k dostání látkové proužky, které přidáte s prádlem do pračky. Tyto kusy látky zachycují barvu a zabraňují nechtěnému zabarvení či ztrátě barvy.

Pokud chytře posunete část umyvadla nad vanu, vytvoříte si další prostory v koupelně. Sem pak můžete umístit skříňku na prací prostředky, koš na špinavé prádlo nebo pračku.

VÝHODY SPRCHOVÉHO KOUTU

Bezpochyby se shodneme, že kout přináší celou řadu úspor do vaší domácností. Především tu prostorovou, ale i finanční. Pokud řešíte každý centimetr čtvereční ve vaší koupelně, potom sáhněte při rekonstrukci raději po sprchovém koutu. Vana se zástěnou vám obvykle zabere celou jednu stěnu koupelny.

Věděli jste, že při sprchování ušetříte oproti napuštěné vaně až třetinu vody? Samozřejmě za předpokladu, že se nesprchujeme více než dvakrát denně a déle než půl hodiny. Se sprchovým koutem pocítíte i úsporu korunek ve vaší peněžence.

Co se týče časové úspory při úklidu je to subjektivní. Pravděpodobně si nepofrkáte celou koupelnu, ale pokud jste puntičkáři a koupelna se musí třpytí, pak vám vodní kámen v koutě dá zabrat. Ale i zde existují triky, jak si pomoci. Kupte si sprchový kout s matným sklem nebo dokonce se sklem imitujícím kapky vody.

MYSLETE NA DĚTI I STÁŘÍ

Teď vám asi nedělá problém se přehoupnout přes bok vany a vykoupat se. Ale co až budete starší? Nebo nedej bože se zraníte? Sprchový kout je pro starší lidi lepší. Pokud si zavčas při rekonstrukci necháte na stěny přidělat madla, nemusíte se stárnutí v koupelně bát.

Naopak u malých dětí je nejlepší vana. Komu by se chtělo být s nimi v koutě nebo je stále hlídat za zavřenými dveřmi.

 Už to tak vypadá, že nejlepší je pořídit si obojí. Věřte, že to možná i v panelákovém domě. Jen to stojí rozsáhlejší rekonstrukce, kdy je třeba standardní koupelnu zvětšit alespoň o 20 centimetrů do délky a pořídit vanu s jednou zkosenou stranou.

Žádné komentáře

Napsat komentář