Domů Zahrada Venkovní posezení Týkový nábytek

Týkový nábytek

Máte už na terase křeslo či stolek? Pokud si  právě plánujete koupit zahradní nábytek a líbí se vám týkový, můžete jej nechat zcela bez údržby. Jeho medová barva se tehdy postupu změní na stříbřitou. Při zachování původního vzhledu se nevyhnete pravidelnému ošetřování dřeva.

U nábytku je přirozené, že časem mění svůj vzhled, po 2 – 3 měsících získává stříbrnou patinu, která nemá vliv na kvalitu a  trvanlivost nábytku . Těm, kterým se tento přírodní vzhled líbí, si vystačí při údržbě s jemným mýdlem, vodou a kartáčkem.

Zachování původní barvy

Pokud však chcete zachovat jeho původní barvu , je třeba ho napustit teakovým olejem, který oživuje charakteristickou hnědou barvu dřeva. Olej také chrání dřevo před vysušením a tak brání procesu stárnutí. Po čase se mohou na dřevě vytvořit nerovnosti. Tehdy ho stačí jemně přebrousit, čímž se mu vrátí dokonale hladký povrch a následně napustit teakovým olejem. Po vyčištění nábytku je vždy třeba nábytek opláchnout větším množstvím vody!

Původní barvu dřeva můžete i po letech obnovit osvěžovačem barvy. Bezbarvá tekutina na bázi kyseliny odstraňuje zašedlé buňky a tak obnovuje původní barvu. Osvěžovač nebo regenerátor nanesete štětcem nebo houbou na důkladně očištěný a vlhký povrch. Necháte několik minut působit a poté jemně očistíte kartáčem a opláchněte větším množstvím vody. Pokud třeba, ošetření opakujte.

Venku či uvnitř?

Kvalitní týkový nábytek by měl odolat všem povětrnostním vlivům, proto by teoreticky mohl být venku celý rok. Pokud máte prostor, lepší je ale uskladnit ho na suchém, vzdušném místě, ne v teple, nebo alespoň zakrýt venku plachtou. Je třeba si dát pozor na nábytek kombinovaný s jinými materiály, jejichž odolnost může být jiná. Pokud ho ponecháte přes zimu venku, ujistěte se, že jsou všechny šrouby dobře utažené. Jinak by mohlo dřevo popraskat důsledkem zmrzlé vody, která pronikla přes uvolněné kování.

Žádné komentáře

Napsat komentář